چگونه خانه تکانی کنیم ؟

با نزدیک شدن به فصل بهار اکثر افراد به فکر خانه تکانی ، شست و شو و گردگیری خانه و وسایل های شان می افتند.

خانه تکانی

خانه تکانی لزوما به معنای کار کردن سخت نیست ، گوش دادن به یک موسیقی آرام بخش و یا یک برنامه رادیویی خوب می تواند انگیزه شما را برای خانه تکانی بیش تر کند . خانه تکانی یکی از رسم هایی است که از قدیم الایام بوده است هر چند امروزه آپارتمان های کوچک تقریباً در تمامی سال تمیز اند ، اما تمیز ترین خانه ها نیز مدتی قبل از عید نوروز تمیز می شوند .

خانه تکانی نیاز به یک برنامه ریزی صحیح دارد ، چون که بدون برنامه ریزی زیاد بودن کارها باعث فشار عصبی می شود و کارها را مانند غولی عظیم نشان می دهد .

اگر شما برنامه ریزی کنید و بدانید که چه کارهایی را باید برای خانه تکانی انجام دهید و ترتیب آن ها چیست در اصل نیمی از کارهای تان را انجام داده اید .

اکنون یک قلم و کاغذ را بردارید و همه کارهایی را که برای خانه تکانی تان لازم است یادداشت کنید  و بر روی برگه ای دیگر کارها را طبق اولویت مشخص کنید .

در هنگام تنظیم برنامه ریزی دقت داشته باشید که برای چه کارهایی نیاز به کمک دیگران دارید . و این نوع کارها را که نیاز به کمک دیگران هست را برای روزهای تعطیل بگذارید تا افراد بتوانند به شما کمک کنند . به این روش مطمئن باشید که در طی چند روز خانه تکانی تان تمام می شود .

در این مقاله نکته هایی در مورد خانه تکانی بیان گشته است که امیدوارم مورد توجه خانم های گرامی واقع گردد .

اگر دوست دارید که یک خانه تکانی فوری داشته باشید مطلب زیر را بخوانید !

اگر در هنگام خانه تکانی ، به براق کننده سطوح نقره دسترسی ندارید ... و یا مایع ظرف شویی ندارید ... و یا تمیز کننده سطوح کابینت ندارید می توانید از مواد دیگری استفاده کنید .

به جای براق کننده سطوح می توانید از خمیر دندان استفاده کنید

خمیر دندان های معمولی ( ژل نداشته باشد ) و بدون مواد افزودنی مثل انواع سفید کننده ها ، می تواند انواع لکه ها و تیرگی ها را از بین ببرد . ظرف نقره تان را کمی نم دار نمایید ؛ اندکی خمیر دندان روی انگشت تان بمالید . سپس با ملایمت انگشت تان را بر روی سطح نقره بمالید و آن را با آب بشویید . و بعد با یک دستمال نرم آن را خشک کنید .

اگر در هنگام خانه تکانی مایع ظرف شویی ندارید می توانید به جای آن از پاک کننده های مخصوص لباس استفاده کنید .

به این صورت که به اندازه یک قاشق غذاخوری از پاک کننده های مخصوص لباس را داخل آب جوش بریزید و ظروف کثیف تان را داخل آن بگذارید و بگذارید به خوبی خیس بخورد بهتراست که برای شستن ظروف از دست کش استفاده کنید زیرا پاک کننده ها پوست دستتان را خشک و حساس می کنند .

برای تمیز کردن ظروفی چون انواع ماهی تابه و قابلمه های چرب باید از آب داغ کمک بگیرید و یک قاشق غذاخوری نرم کننده پارچه را داخل آن بریزید و بگذارید تا به خوبی خیس بخورد . با این کار نه تنها ظروف تان تمیز می شوند بلکه عطر و رایحه ای ملایم نیز به خودشان می گیرند .

از شامپو می توانید به جای پاک کننده های پارچه مبلی استفاده کنید

با کمی شامپو می توانید لکه های روی مبل تان را تمیز کنید . مقداری شامپو را بر روی یک دستمال بریزید و آن را روی لکه بمالید . هم چنین برای تمیز کردن پارچه های دیگر مقداری آب را داخل سینک ظرفشویی بریزید و چند قطره شامپو داخل آن ریخته سپس پارچه ها را داخل سینک بریزید و بعد از مدتی آن را بشویید و بگذارید تا خشک شوند .

از آب اکسیژنه می توانید برای تمیز کردن سطوح کابینت آشپزخانه تان کمک بگیرید

تمیز کننده های سطوح کابینت ها از ترکیب مواد پاک کننده و سفید کننده ها تشکیل شده اند . از این مواد می توانید برای تمیز کردن و شستن سطوح کابینت های فلزی و لباس های پشمی و پارچه ای استفاده کنید . به این صورت که سطح کابینت تان را خیس کنید ، بعد با استفاده از پاک کننده آن جا را پاک کنید و دوباره با دستمال خشک آن را تمیز نمایید .

نکته های ریز خانه داری و خانه تکانی :

چگونه لکه سیاه روی فرش را از بین ببریم ؟

برای از بین بردن لکه های سیاه روی فرش مقداری ماست را روی محل لکه بریزید و بعد با قاشق ماست را جمع کنید . این کار را چندین مرتبه تکرار کنید ، به این ترتیب لکه کاملا از بین خواهد رفت .

چگونه لکه جوهر را پاک کنیم ؟

برای از بین بردن لکه ی خودکار ، جوهر ، یا خودنویس می توانید از شیر استفاده کنید . قسمتی که جوهری شده است را به مدت 5 دقیقه داخل شیر بگذارید و بعد آن را با آب معمولی بشویید . به این صورت اثر لکه کاملا از بین خواهد رفت . البته از دوغ یا شیر ترش شده هم می توان استفاده کرد . گاهی برای از بین رفتن کامل اثر لکه باید چند بار این عمل را تکرار نمود .

چگونه پرده های مان را بشوییم ؟

قبل از شستن پرده های نخی آن ها را 10-15 دقیقه در آب سرد و یا ولرم خیس کنید تا غبار جمع شده از روی آن جدا گردد . سپس آب کثیف آن را خالی کنید . و پرده را داخل محلول کف صابون ولرم و غلیظ بشویید . این کار را با ملایمت انجام دهید .

اگر برای شستن پرده ها از ماشین لباسشویی استفاده می کنید . در ابتدای کار بر روی درجه کم بگذارید و در شست و شوی بعدی نیز بر روی 2 درجه کم تنظیم کرده و قرار دهید .

پرده را در حالتی که کمی نم دارد بردارید سپس اتو کشی نمایید . اگر پرده را اتو نمی زنید می توانید در حالی که کمی نم دارد آن را بردارید و آویزان کنید تا چین و چروک آن کاملا باز شود .

دقت داشته باشید که از این نوع گزینه استفاده ننماید .

ماشین ظرف شویی را با صابون های ظرف شویی تمیز نکنید .

شما برای تمیز کردن ماشین ظرف شویی تان به ماده ای نیازمندید که کم تر کف نماید برای همین این نوع صابون ها ( چون زیادی کف می کنند ) مناسب نیستند .

برای تمیز کردن فرش یا مبلمان از شوینده های لباس استفاده نکنید .

محصولات پاک کننده که برای تمیز کردن لباس ها کاربرد دارند دارای موادی هستند که بسیار کف می کنند برای همین برای فرش و مبلمان و دیگر مضر هستند .

برای لیوان های شیشه ای از اسپری های پاک کننده استفاده نکنید .

اکثر اسپری ها مثل هم هستند ؛ اگر برای تمیز کردن لیوان های شیشه ای تان از این نوع اسپری ها استفاده می کنید لکه روی آن ها باقی می ماند و شیشه را مات می نماید .

برای نقره تان از پاک کننده های سطح استیل ضد زنگ استفاده نکنید .

این گونه پاک کننده ها به سطح نقره تان آسیب می رسانند و آن را بد شکل می نمایند .

نظری وجود ندارد

یک نظر بگذارید