مهارت های خانه داری و تمیز کردن کابینت آشپزخانه

مهارت های خانه داری با مهارت ها و توانایی هایی گفته می شود که به بانوی خانه دار در انجام فعالیت های روزانه ی خانه داری کمک می کند . مهارت های خانه داری علاوه بر تأثیر گذار بودن و افزایش سرعت عمل باعث می شود تا در وقت یک بانوی خانه دار صرفه جویی نیز شود .

ما در این مقاله سعی کرده ایم شما را با برخی از این مهارت های خانه داری آشنا کنیم و به شما در انجام کار های منزل کمک کنیم .

مهارت خانه داری 1 – از بین بردن بوی فاضلاب با جوش شیرین و سرکه ی سفید :

بوی فاضلاب بوی بسیار نامطبوع و ناپسندی بوده و ممکن است شما نیز بار ها با آن برخورد داشته باشید ؛ برای رفع این مشکل کافی است مقداری جوش شیرین را با سرکه ی سفید مخلوط کرده و درون فاضلاب حمام ، دستشویی ، آشپزخانه و بالکن بریزید و سپس در فاضلاب را بپوشانید . با این کار دیگر هیچ اثر و ردی از بوی نامطبوع فاضلاب در منزل شما یافت نمی شود .

مهارت خانه داری 2 – رهایی از دست مورچه های در کابینت آش :

برای رها شدن از شر مورچه ها نیازی به تهیه و خریداری سم های گران قیمت شیمیایی که علاوه بر هزینه ی زیاد عوارض نامطلوب بسیاری نیز دارند ، ندارید . کافی است مقداری آب و سرکه را با هم مخلوط کنید ( توجه کنید که مقدار آب و سرکه یک اندازه باشد . ) و از این محلول برای دور کردن مورچه ها استفاده کنید .

به این ترتیب که مقداری از این محلول را در محلی که مورچه ها جمع شده اند ، بریزید و آن نقطه را با این محلول بشویید .

علاوه بر محلول آب و سرکه ، گذاشتن ذغال خشک نیز در محل تجمع مورچه ها بسیار مؤثر و کارآمد می باشد .

مهارت خانه داری 3 – معطر کردن حمام و دستشویی بدون نیاز به خوشبو کننده :

برای این کار بهتر است کمی روغن معطر و یا اسپری خوشبو را بر روی حباب های داخل حمام و دستشویی بمالید و با این کار به محض روشن کردن لامپ ، حباب گرم شده و مولکول های معطر در هوا پخش می شوند و محیط حمام و دستشویی را خوشبو می کنند .

برای خوشبو کردن اتاق ها نیز می توانید از این روش استفاده کنید .

مهارت خانه داری 4 – نحوه ی صحیح شست و شوی پتو های پشمی :

معمولا پتو های پشمی پس از شست و شو ، نرمی و لطافت خود را از دست می دهند و حتی استفاده از نرم کننده های لباس نیز تأثیری بر آن ها ندارد و پس از خشک شدن نرمی خود را از دست می دهند ؛ این یک معضل بزرگ برای بسیاری از زنان خانه دار محسوب می شوند .

کافی است دو فنجان سرکه ی سفید را با آب مورد استفاده جهت شست و شوی پتو های پشمی اضافه کنید تا تأثیر معجزه گر آن را ببینید .

مهارت خانه داری 5 – تمیز نگه داشتن پرده ی حمام و رختکن :

از آن جایی که محیط حمام یک محیط مرطوب می باشد محل بسیار مناسبی جهت رشد و تکثیر انواع باکتری و کپک می باشد و به همین دلیل پرده های حمام و رختکن ها پس از مدتی زرد می شوند که در واقع همان کپک می باشد ؛ برای رهایی از این مشکل تنها کافی است هر سه ماه یک بار پرده های حمام و رختکن را با محلول آب نمک بشویید .

مهارت خانه داری 6 – جلوگیری از زبر شدن دست ها در حسن شست و شو :

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد پس از استفاده از مایع دستشویی ، پوست دست تان دچار خشکی شود و از این موضوع رنج ببرید ، برای جلوگیری از پوست دست تان تنها کافی است مقداری جوش شیرین به مایع دستشویی اضافه کرده تا پوست دست تان خشک نشود .

مهارت خانه داری 7 – نحوه ی صحیح شست و شوی سبزیجات :

برای شستن سبزیجات بهتر است تشتی را پر از آب و نمک کرده و سبزی ها را در آن بخیسانید  و بعد آن ها را آب کشی نمایید .

مهارت خانه داری 8 – نحوه ی صحیح پخت سبزیجات :

برخی سبزیجات نظیر لوبیا سبز ، نخود فرنگی و ... بعد از پختن کدر می شوند برای جلوگیری از این کار در مدت زمان پخت درب ظرف را باز بگذارید و یک چهارم قاشق چایخوری جوش شیرین را در حین پخت به آن اضافه کنید ؛ با این کار سبزیجات شما کدر نمی شود .

1 نظر

  1. با تشکر از نکات بسیار جالب و آموزنده امیدوارم در روزهای آتی مطالب و راهکارهای خانه داری بیشتری را به نمایش بگذارید .

یک نظر بگذارید