اصول نگهداری انواع مواد غذایی در کابینت ها

از لحاظ منابع علمی جنس کابینت در منازل موردی وجود ندارد ولی درخصوص مکان هایی مانند هتل ، رستوران و بیمارستان تاکید شده که جنس کابینت حتما از استیل ضد رنگ باشد و قابلیت شست و شو داشته باشد و در صورت نیاز ضد عفونی شود .

در مورد محل قرار گیری کابینت آشپزخانه این که ، کابینت با حدودا 20 سانتی متر از زمین فاصله داشته باشد علت این امر آن است که زیرش قابل دیدن باشد تا بتوان آن جا را بررسی کرد که حشرات لانه گزینی نکنند و به راحتی بتوان آن را شست . حتی اگر آشپز خانه با سوسک آلوده شده باشد ، می توان با فضایی که در زیر کابینت قرار دارد طعمه را در آنجا قرار داد.

مواهد غذایی در کابینت

مواد غذایی را می توان به 3 دسته ی فساد پذیر ، نیمه فساد پذیر و دیر فساد پذیر تقسیم کرد . اگر مقدار رطوبت ماده غذایی اندک باشد ، فساد مواد غذایی به تعویق می افتد .

مواد غذایی خشک را لزوما باید در مکان هایی که رطوبت گیر نیست قرار دهید ، به عنوان مثال آشپز خانه معمولا گرم است و انباری ها خنک هستند . پس مناسب است که مواد غذایی خشک در انباری ها نگه داشته شوند . بهتر است بسته ی خوراکی های خشک را مستقیما رو زمین قرار ندهید و از قفسه های مشبک برای چیدن استفاده کنید .

از کنار هم قرار دادن خشک بار و مواد شوینده خود داری کنید ، چون باعث انتقال مواد شیمایی شوینده ها به خشکبار می شود .

از قرار دادن مواد خوراکی در زیر کابیتی که بالای آن سینک قرار داد اجتناب کنید زیرا امکان چکیدن آب روی آن ها وجود دارد . علاوه بر این امکان انتقال رطوبت به مواد غذایی و احتمال نفوذ حشرات در این قسمت از کابینت بیش تر است .

هر ماده خوراکی را هنگام نگه داری در کابینت ها در بسته بندی کامل مرتب پوشیده و در ظرف های در دار قرار دهید که مانع انتقال گرد و خاک و رطوبت به داخل آن شود .

بهتر است خشک بار را برای کوتاه مدت خریداری کنید تا هم کیفیت آن حفظ شوند و هم ارزش غذایی آن .

بهتر است برای نگه داری بسته برنج آن را روی پالت قرار دهید تا داخل کابینت .

در مورد ادویه لازم به ذکر است که پودر های خشک هستند که باید در محیط های خشک و خنک نگه داری شوند ، بهتر است ادویه ها را درون شیشه های دردار داخل کابینت قرار دهید تا بویی از محیط جذب نکند .. یخچال توصیه نمی شود .

بهتر است نمک را در ظرف در بسته‌ای داخل کابینت بگذارید .

در مورد خلال ها به دلیل این که جذب رطوبت بالایی ندارند می توان آن را در یخچال نگه داشت .

برخی خانواده ها برای زیبایی آشپز خانه بعد از مدتی کابینت ها را رنگ می زنند . مواد شیمیایی فرار رنگ ها به کندی از سطوح خارج می شوند ... به طور کلی مواد غذایی نباید در مکانی که بوی نافذ دارد نگه داری شوند ..

نظری وجود ندارد

یک نظر بگذارید