چه رنگی را برای اتاق مان در نظر بگیریم ؟

یکی از نیازهای انسان نیاز به خواب و استراحت می باشد که برای تخلیه خستگی ها ، فشارهای روزمره ، تنش ها می باشد و رابطه مستقیمی نیز با تندرستی ، سلامت ، موفقیت و نشاط ما در زندگی مان دارد . کمیت و کیفیت خواب نقش بسیار زیادی در میزان رضایت ما از زندگی مان دارد . اگر می خواهید خوابی آرام و دل نشین را تجربه کنید به توصیه هایی که گفته می شود عمل نمایید .

چه رنگی برای اتاق خواب مناسب است ؟

اگر می خواهید خوابی راحت را تجربه نمایید بهتر است که از رنگ های کرم ، سبز ، کرم شکلاتی ، قهوه ای روشن و ... برای رنگ آمیزی اتاق تان استفاده نمایید . این گونه از رنگ ها به شما کمک خواهند کرد که از لحاظ روانی آمادگی بهتری را برای خوابیدن پیدا کنید . کارشناسان معتقدند که رنگ ها بر روی روان و اعصاب انسان تأثیر گذارند و باعث می شوند که فرد خوابی آرام را تجربه نماید .

رنگ زرد

رنگ زرد هیجانات فرد را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث تقویت میزان انرژی وی می گردد . برای همین این رنگ برای اتاق خواب اصلا مناسب نیست .

رنگ آبی

این رنگ تقویت کننده حس خونسردی می باشد . اگر یک روز پر تنشی را تجربه کرده اید با استراحت در اتاقی که رنگ آن آبی است کاملا آرام خواهید شد .

رنگ سبز

این رنگ تأثیرات آرام کنندگی دارد و باعث می گردد که خوابی راحت داشته باشید .

رنگ قرمز

این رنگ ، رنگی رمانتیک و زیباست اما استفاده از آن برای اتاق خواب اصلا توصیه نمی شود .

رنگ نارنجی

این رنگ نیز نمی تواند یک رنگ مناسب برای زمانی که شما نیاز به استراحت دارید باشد .

چه وسایلی را باید از اتاق خواب مان حذف کنیم .

اگر داشتن یک خواب آرام برای تان دارای اهمیت است و دوست دارید که هر روز صبح با انرژی و نشاط از خواب بیدار شوید توصیه های زیر را عملی کنید . یکی از بزرگ ترین موانع برای داشتن خوبی آرام وجود تلویزیون ، تجهیزات ورزشی و کامیپوتر در اتاق خواب می باشد که شما را از داشتن خوابی آرام محروم می سازد . این نوع از وسایل و یا هر وسیله دیگری که به نوعی به تفریح ، کار شما ارتباط دارند مانع از تمرکز شما به موضوع خواب می گردند . از جمله مواردی که به داشتن خوابی آسوده به شما کمک خواهد کرد آرامش ، سکوت ، تمرکز می باشد . خوابی که به جز سلامت باعث نشاط و طول عمر شما نیز خواهد شد .

آشپزخانه و کابینت آشپزخانه بهتر است از اتاق خواب دور باشند تا سر و صدای کمتری وارد اتاق خواب شود.

چه تخت خوابی مناسب است چوبی یا فلزی ؟

متخصصان اعتقاد دارند که تخت خواب های چوبی در مقایسه با تخت خواب های فلزی مناسب ترند . چون فلزات به دلیل ماهیت سرد و خشنی که دارند باعث انتقال سردی به بدن انسان می گردند و تأثیرات نا مناسبی را بر کیفیت خواب انسان می گذارند . و چوب از این جهت که از طبیعت گرفته شده است دارای انرژی ، گرمی ، شادی ، نرمی می باشد و آن را نیز به فرد انتقال می دهد برای همین چوب مناسب ترین جنس برای تهیه تخت خواب چه برای کودکان و چه برای بزرگ سالان به حساب می آید .

اتاق خواب تان حتما باید پنجره داشته باشد .

اتاقی را که پنجره ندارد برای اتاق خواب تان انتخاب نکنید . این گونه اتاق ها یکی از نامناسب ترین مکان ها برای خواب شما می باشند و برای آن نیز دلایل متفاوتی وجود دارد . یکی از عواملی که باعث می شود این گونه از اتاق ها به بدترین اتاق مبدل گردد این است که این نوع از اتاق ها تهویه هوا ندارند . و بین هوای آزاد و اتاق هیچ رابطه ای وجود ندارد و اکسیژن به اتاق وارد نمی شود در نتیجه خواب نا ممکن می گردد . برای همین برای خواب اکسیژن کافی وجود ندارد . از طرفی نبودن پنجره نور پردازی اتاق را نیز دچار مشکل می کند و شخص از داشتن نور طبیعی محروم می گردد . در صورتی که هم اکسیژن و هم نور آفتاب هر دوی شان یکی از ضروریات برای اتاق خواب هستند .

دقت داشته باشید که نور چشمانتان را نزند .

یکی از مناسب ترین نور پردازی برای اتاق خواب این گونه است که نور به گونه ای به آن فضا تابیده شود که مستقیم به چشم افراد نتابد . به این صورت که نور باعث آزار چشم فردی که نیاز به استراحت دارد نگردد . برای همین در هنگامی که ساعت خواب نزدیک می باشد نمی توان از لامپ های معمولی استفاده نمود بلکه باید از نورهای ضعیف تر مانند نور یک شمع استفاده کرد . برای این کار می توانید از لامپ هایی که با سوئیچ گردان طراحی شده اند استفاده کنید با چرخاندن این سوئیچ ها می توانید نور لامپ تان را در اندازه یک شمع تنظیم نمایید . البته از نورهای گرم مانند لامپ های زرد نیز می توانید استفاده نمایید.

نکاتی که خانم ها باید به آن توجه کنند :

یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشت این است که در اتاق خواب تان از آینه استفاده نکنید و اگر هم از آینه استفاده می کنید آن را طوری قرار دهید که در هنگام خواب چهره خودتان را در آینه نبینید . کارشناسان معتقدند که تماشای خود در آینه آن هم در هنگام خواب باعث از دست رفتن تمرکز فرد در حین خوابیدن می گردد و گاهی امکان دارد که این حس به شخص سومی نیز در حین خواب تقویت شود و تمامی این ها باعث از دست رفتن تمرکز و آرامش در حین خواب می گردد .

1 نظر

  1. ماری

    واقعا نکات خیلی خوبی بود من می پسندم و تصمیم گرفتم تو سایتتون عضو بشم نمونه کارهاتون هم واقعا زیبا و شیک به نظر می رسید.

یک نظر بگذارید