12 نکته کلیدی دکوراسیون جهت بهبود فضای اتاق

با کمال تأسف طراحان از کتاب خاص مرموزی تقلید نمی کنند. قوانین سفت و سخت تعیین کننده ای برای طراحان وجود ندارد. این افراد ذاتاً خلاق بوده و عاشق تخیل، رویا و کاوش و پیروی از حس درونی خود هستند. به عبارتی مجموعه ای اصول کلی هستند که ما را به اطمینان از نتیجه ای مطلوب سوق می دهند. اصولی آزموده و درست که نتیجه بخش هستند و هنر و مهارتی نیستند که سالها طول بکشد تا به آن تسلط پیدا کنید. هر کسی می تواند از همان روز اول آنها را انجام دهد. این نکته را به عنوان پایه ای برای بهبود حس دورنی خلاق، بدیع و قانون شکن خود آویزه گوشتان کنید.

1.رنگ دیوار را در آخر انتخاب کنید

همواره مالکان خانه با من تماس می گیرند که در مورد انتخاب رنگ دیوار پیش از اسباب کشی سئوال می کنند. چرا یک رنگ تازه به دیوارها نزنیم؟ شما می توانید چنین کاری کنید، اما به عقیده من این کار ایده آلی نیست. هزاران رنگ با مایه ها، تن رنگ و سایه های مختلف وجود دارد و هر یک از خانه ای به خانه دیگر تفاوت دارند، زیرا منبع نور متغیر است، به این معنا که رنگی که در خانه فعلی شما خوب بنظر می رسد شاید در خانه جدید خوب نباشد. قطعاً شما می خواهید این رنگ به بهترین وجه مکمل مبلمان، آثار هنری، فرش و هر چیز دیگر باشد. وقتی می توانید رنگ را انتخاب کنید که وسایل در خانه تان باشند.

2. به اثاثیه منزل فضایی برای نفس کشیدن بدهید

از چپاندن وسایل در اتاق اجتناب کنید. زندگی با سلیقه یعنی فضایی برای مانورد دادن. در صورتی که از لحاظ بودجه در مضیقه هستید این واقعاً می تواند خبر خوبی باشد. لازم نیست فضای خانه را پر از اثاثیه کنید. بودجه ای که دارید را صرف خرید لوازم کمتر اما با کیفیت بهتری کنید، و این خیلی بهتر است تا اتاق مانند سمساری پر از خرت و پرت باشد . مثلاً صندلیهای پشت بلندی که در اینجا نشان داده شده عالی هستند، چون حواس را پرت نمی کنند.

استفاده از تخت خواب تاشو محیط و فضای بیشتری به اتاق شما می دهد.

3. آثار هنری را در ارتفاع مناسب نصب کنید

گالری ها و موزه ها آثار هنری را طوری آویزان می کنند که مرکز هر اثر57 تا 60 اینچ از زمین فاصله داشته باشد. (سطح تراز چشم انسان بطور میانگین 57 اینچ است.) . شما هم همین کار را انجام دهید.

در اتاقی این چنینی که سقف بلندی دارد، ممکن است دوست داشته باشید اثر هنری را بالاتر نصب کنید. اما بخاطر داشته باشید که ملاک انسان است نه ساختمان.

اگر به این گفته اطمینان ندارید، یک عکس بگیرید. جالب است که یک عکس چقدر میتواند این مسئله را آشکار کند. پرینتی از آن تهیه کرده یا از فتوشاپ یا اپلیکیشنی استفاده کنید و تصویر را بکشید. به این طریق می توانید پی ببرید که آیا یک شیء هنری بزرگ یا کوچک مورد نیاز است یا شاید یک گیاه بلند بهتر بتواند آن قسمت خالی را پر کند.

4. باچگونگی چیدمان مبلمان روی فرش آشنا باشید

اساساً سه راه برای چیدن اثاثیه روی فرش وجود دارد.

کل مبلمان روی فرش قرار بگیرد: فرش به قدری باید بزرگ باشد که بتوان تمام پایه های مبلمان را روی آن گذاشت. این چینش حس مجللی را القا می کند. به این خاطر هر چقدر فرش بزرگتر باشد بهتر است. فقط سعی کنید از چهار طرف حاشیه فرش، حداقل 12 تا 18 اینچ از سطح زمین نمایان باشد.

مبلمان کاملاً بیرون فرش قرار بگیرد: اگر فضای کمی در اختیار دارید، کارآمدترین شیوه قرار دادن کل پایه ها خارج از فرش است. لازم نیست فرش خیلی کوچک باشد. فرش باید تا پایه های جلویی صندلیها برسد.

پایه های جلویی مبلمان روی فرش قرار گیرد: فقط پایه های جلویی تمام صندلیها را روی فرش قرار دهید تا هماهنگی بصری حفظ شود و فضای واضحی را در عین حس آزادی بخشیدن خلق کند.

5. زیاد پایبند بن مایه های بخصوصی نباشید

برای مثال، منظره کلبه چوبی چیزی است که بسیار مورد تقاضاست. شما نمادها را می شناسید: یک نقاشی دریایی آبی و سفید، نقاشیهای قایق بادبانی. ولی این مورد خیلی تکراری و کلیشه ایست، و فردیت شما را می گیرد. در این فضا، محیط ساحلی از طریق نقاشی، اثر هنری، و موادی که بدون نزدیک شدن به کلیشه ها تأثیر گذارند، بدست می آید.

6. یک نقطه کانونی ایجاد کنید

نقشهای اصلی و اعضای فرعی در هر اثری وجود دارد. این مسئله در طراحی هم صدق می کند. ستاره خود را انتخاب کرده و آن را مرکز کانونی قرار دهید تا فضا را مهار کنید. بگذارید بقیه آیتمها نقش فرعی داشته باشند، نه اینکه همه چیز نقش نقش اصلی داشته باشد، این کار فقط آشفتگی بصری ایجاد می کند.

نقطه کانونی می تواند یک هود در آشپزخانه، گچبری شومینه یا اثری هنری در اتاق نشیمن یا اتاق خواب باشد. این نقطه هر چه باشد، باید جلب توجه کند. در این اتاق شومینه و نورپردازی با هم به عنوان نقطه کانونی مشترک عمل می کنند که چشمها را درست به مرکز این ترکیب خیره کرده و آن را ثابت نگه می دارد.

7. مسیر رؤیت را در نظر بگیرید

نقطه کانونی باید از اتاقی به اتاق دیگر مستقل و جدا از یکدیگر باشد، که جلب توجه کند. به همین دلیل بهترین نقطه برای نقطه کانونی معمولاً ورودی اتاق است.
8. کلکسیونهای خود را تغییر دهید

به یک شیء نامناسب نچسبید. حالا کاری نداریم که این شیء را چه کسی به شما داده است. اگر به درد آنجا نمی خورد برایش جای دیگری بیابید (شاید اتاق دیگری).

بن مایه هماهنگ در این تصویر کاربرد رنگ سیاه در اشیاء مورد استفاده است.

9. مقیاسها را مد نظر داشته باشید

چیزی که در مغازه مناسب به نظر می رسد، ممکن است در اتاق مثل یک فیل بزرگ بنظر آید یا خیلی کوچک باشد که هیچ توجهی جلب نکند. پس همواره مقیاسها و تناسب را در نظر بگیرید.

فرم خورشید مانند بسیار بزرگ این آیینه به زیبایی فضای دیوار را پوشانده است، همزمان با اینکه سکه های دریایی روی میز یک گروه جالبی را در زیر آن بوجود آورده اند. آنها به تنهایی جلب توجه نمی کنند. دسته های سه تایی یا پنج تایی فرد آرایش خوشایندتری دارا هستند تا اعداد زوج.

10. درجات مختلفی از نورپردازی اضافه کنید حتی در کابینت آشپزخانه

در این آشپزخانه قسمت صندلی ها و پشت صحنه روشن است، اثر هنری چشمگیر و کابینت آشپزخانه پر از لامپ هستند. نورپردازی مرکزی تقریباً چنین نتیجه ای در بر ندارد.

کارشناسان لایه های نورپردازی را برای ایجاد جذابیت، مسحور نمودن و تنوع بکار می برند. در این اتاق که هر چیزی بطور یکنواخت نور دریافت می کند، هیچ چیز برجسته نیست. یک نقطه کانونی و شاید نقطه فرعی را برگزینید و آنجا را نورانی و برجسته کنید. نورپردازی کلی محیط و برخی نورپردازیهای کمرنگ تری مانند لامپهای میز را برای جذابیت اضافه کنید.

نور پردازی کابینت در تاج و لب چراغ قرار می گیرد.

11.جسارت به خرج دهید

شخصیت فرد بر روی فضا تأثیرگذار است. نظر خود را بکار برده و لذت ببرید. هر چه بیشتر تلاش کنید، بیشتر متوجه می شوید چه چیزی کارآمد بوده و چه چیزی نیست.

از المانهای غیرمنتظره برای هیجان بخشیدن استفاده کنید. صندلیهای غیر معمول ترک، قفسه های کتابخانه و چلچراغ بیش از حد بزرگ در اینجا در یک اتاق نشیمن غیرمنتظره هستند اما نتیجه فوق العاده است. اگر خواهان اتاقی هستید که واقعاً تعجب برانگیز باشد، از بکار بردن اشیاء مورد انتظار خودداری کنید.

12. خلاقیت به خرج داده و به همه اصول پشت پا بزنید

یک سری دستورالعمل ها به افراد نقطه شروع خوبی برای چیدمان منزل و دکوراسیون می دهند، حتی اگر برخی از این اصول برای فضاهای خاصی عملی نباشند.

کاری را انجام دهید که لبخند را به لبهای شما بیاورد، راحت باشید. فضاهای دارای طراحی بیش از حد در زندگی مدرن جایی ندارند. بالشها و چیدمان هنری همانطور که در تصویر می بینید ظاهراً تصادفی انتخاب شده اند و نگاهی شماتت بار و اما مد روز پدید می آورد.

حتی در طراحی کابینت آشپزخانه تان خلاقیت به خرج داده و تنوع داشته باشید.

برای محاسبه قیمت کابینت آشپزخانه کلیک نمایید و همچنین مشاهده لیست قیمت کابینت آشپزخانه و نمونه کارهای کابینت آشپزخانه

نظری وجود ندارد

یک نظر بگذارید