نحوه دکوراسیون اتاق کودک

طراحی داخلی کار سختی نیست اما برای بعضی از فضاها به ویژه دکوراسیون اتاق کودک ریزه کاری هایی دارد که باید یک طراح آن ها را رعایت کند.

دکوراسیون اتاق کودک

آن چه که بر نوع و چگونگی دکوراسیون اتاق کودک تأثیر می گذارد فرهنگ عمومی افراد می باشد . دکوراسیون اتاق کودک نباید آن چه که کودک می خواهد باشد ؛ و برای طراحی این فضا موارد دیگر نیز باید رعایت گردد . از آن جا که کودک به سرعت رشد می کند باید نیازهای سال بعد کودک نیز در نظر گرفته شود . اگر اتاق برای دو کودک است باید این مورد نیز مد نظر قرار گرفته شود . آن چه که در دکوراسیون اتاق کودک مهم می باشد به جز نیازهای اولیه کودک که خوردن و خوابیدن است نیازهای درونی وی نیز می باشد .

ما توصیه می کنیم که درهنگام طراحی دکوراسیون اتاق کودک همانند دیگر فضاها قبل از این که شروع به کار کنید به فضا دقت کنید و تصمیم درست بگیرید . یکی از اصول مهم و اساسی برای دکوراسیون اتاق کودک انعطاف پذیری آن می باشد ؛ چرا که طراحی اتاق کودک باید به گونه ای باشد که نیازهای متغیر کودک را جواب گو باشد و تحت هر شرایطی نیازهای وی را جواب دهد . نظافت کردن آن آسان باشد .

چه مواردی باید همزمان در اتاق کودک وجود داشته باشد ؟

اتاق کودک باید یک کنج دنج و امن برای زمانی که کودک خلوت می کند داشته باشد .

دارای فضای بازی ایمن باشد .

جایی را برای انجام دادن تکالیف مدرسه داشته باشد .

یک فضای راحت برای خواب تعبیه شده باشد .

نقطه شروع کجاست ؟

دکوراسیون اتاق کودک با دیگر فضاها کمی متفاوت است . داشتن ایمنی در تمامی فضاهای خانه از جمله سرویس های بهداشتی و آشپزخانه و کابینت دارای اهمیت است اما آن چه که برای اتاق کودک دارای اولویت می باشد همین موضوع ایمنی می باشد .

جاستین و کلین چند ایده برای ایمن سازی اتاق کودک دارند که شامل موارد زیر می باشد .

انگشتان کودک شما به دلیل کوچک بودن به راحتی در لای در گیر می کند برای این که از این اتفاق پیشگیری کنید قسمت لای در را توسط نوارهای پلاستیکی درز گیر پر کنید . هم چنین چفت تمام پنچره ها را چک کنید تا سفت و محکم باشند . پریزهایی که قابل دسترسی برای کودک هستند را توسط پوشش های پلاستیکی بپوشانید .

همه پنچره ها باید دارای قفل کودک باشند و به اندازه ای باز شوند که هیچ خطری برای کودک نداشته باشند .

اگر کودک شما زیر 8 سال سن دارد از تخت های دو طبقه برای او استفاده نکنید هرچند که این تخت ها کاملا استاندارد ساخته شده اند ولی برای کودکان زیر 8 سال توصیه نمی شود .

هرگز در اتاق کودک از آتش برای شومینه استفاده نکنید .

اگر در اتاق کودکتان رادیاتور هست بهتر است که آن را به ترموستات مجهز کنید تا بیش از اندازه داغ نشود . اگر تهیه ترموستات برای تان سخت است از حفاظ های دکوراتیو هم می توانید استفاده نمایید .

اگر برای کف اتاق از قالیچه های کوچک استفاده می کنید دقت داشته باشید که حتما ترمز فرش داشته باشد تا کودک تان روی آن سر نخورد .

طبقات را در ارتفاع پایین نصب نکنید زیرا کودک بر اثر کنجکاوی از طبقات بالا خواهد رفت و احتمال پرت شدن وی وجود دارد .

اتاق مشترک

هر کودکی به یک فضا مختص به خودش احتیاج دارد . بنابراین اگر می خواهید از یک اتاق هر دو فرزندتان استفاده کنند قبلا زمینه را برای جدا کردن فضا ایجاد نمایید  . می توانید از رنگ ها برای این تفکیک فضا استفاده نمایید . هم چنین از پرده های بلند هم می توانید استفاده نمایید .

از جمله مواردی که می توان اتاق را تفکیک نمود استفاده از قفسه کتاب ، پارتیشن ، آثار هنری ، تابلوها ، عروسک ، و اسباب بازی و ... می باشد .

تغییر دادن دکوراسیون

سعی کنید که دکوراسیون کودک تان را از نوع تم دار انتخاب نکنید زیرا اعمال تغییرات بعدی برایتان  دشوار خواهد شد . سعی کنید برای اتاق کودک بیش تر از رنگ های خنثی استفاده کنید به این ترتیب تغییرات بعدی برای شما راحت تر خواهد بود .

در هنگام خرید وسایل هوشمندانه عمل کنید با این کار هم از نظر هزینه و هم از نظر زمان صرفه جویی کرده اید . برای تغییر دکوراسیون اتاق کودک می توانید رنگ اتاق را تعویض کنید و یا نورپردازی آن را تغییر دهید .

آن چه که باعث تحریک حواس فرزندتان می گردد انتخاب هوشمندانه رنگ ها می باشد . از جمله رنگ های رایج برای رنگ آمیزی اتاق کودک رنگ آبی و صورتی است اما می توانید از رنگ های خاص هم برای ایجاد جذابیت در اتاق کودک تان استفاده نمایید . سعی کنید در این مورد نظر خود کودک را نیز جویا شوید . دقت داشته باشید رنگ هایی که انتخاب می کنید سرد نباشند .

از رنگ های ملایم برای زمینه دکوراسیون استفاده کنید و توسط اشیاء و عناصری چون اسباب بازی ها ، تابلوهای نقاشی و ... به دکوراسیون اتاق کودک تان جان بدهید و آن را زیباتر سازید .

هم چنین می توانید از رنگ های موقت برای دکوراسیون اتاق کودک خود استفاده نمایید ؛ این نوع رنگ ها باعث انعطاف اتاق کودک خواهد شد و با تغییر شرایط می توان رنگ اتاق را نیز به راحتی تغییر داد .

در هنگام انتخاب رنگ باید به جنس آن نیز توجه داشته باشید و رنگی را انتخاب نمایید که قابل شست و شو باشد و لکه ها به آسانی از روی آن پاک شود .

برای مثال

قبل از ایجاد دکوراسیون اتاق کودک کاملا خسته کننده می باشد . و برای کودک هیچ گونه جذابیتی ندارد . ما می خواهیم با تغییر دکوراسیون به این اتاق بی جان روح بدهیم با ما باشید .

بعد از ایجاد تغییرات :

با انتخاب یک رنگ مناسب تعادل را در اتاق کودک برقرار کردیم . با ترکیب نمودن دو رنگ سبز و نارنجی دکوراسیون اتاق را زنده کردیم . از این ترکیب برای دیوار پشت تخت استفاده کردیم تا در هنگام خواب مقابل چشم کودک نباشد .

برای کف پوش نیز از این دو رنگ به صورت راه راه استفاده کردیم با این کار تحولی عظیم در فضا را ایجاد نمودیم . با استفاده از یک آباژور بزرگ که رنگ آن با رنگ دیوار هماهنگ می باشد استفاده کردیم و آن را روی میز کنار تخت قرار دادیم .

از یک قالیچه زیبا و نرم برای قسمت کف پوش استفاده کردیم . با این کار جلوه ی زیبایی به دکوراسیون اتاق بخشیدیم .

1 نظر

  1. سعدی

    لطفا قیمت اجرای دکوراسیون و نصب کابینت اشپز خانه را در دو طبقه ساختمان به بهترین شیوه و بهترین کارممکن را برایم همراه با نمونه کارهایتان برای یک ساختمان 135 متری و 120 متری ایمیل نمایید. با تشکر سعدی از شهرستان بانه

یک نظر بگذارید